Νέα του Εκπαιδευτηρίου μας

Σχολές και επαγγέλματα ανά επιστημονικό πεδίο | Σεμινάριο για τα παιδιά της Β' και της Γ' Λυκείου

Στο πλαίσιο του Ολοκληρωμένου Προγράμματος Επιλογής Σπουδών, τα φροντιστήρια Μαργαρώνης οργανώνουν σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού για τους μαθητές Β΄ και Γ΄ Λυκείου, το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024.Το πρόγραμμα του σεμιναρίου έχει ως εξής:
  • 15.00 : παρουσίαση του πεδίου των Ανθρωπιστικών σπουδών
  • 16.00 : παρουσίαση του πεδίου των Θετικών σπουδών
  • 17.00 :παρουσίαση του πεδίου των σπουδών Υγείας
  • 18.00 : παρουσίαση του πεδίου των σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής
Στη διάρκεια του σεμιναρίου θα γίνει λεπτομερής παρουσίαση των σχολών από την υπεύθυνη σταδιοδρομίας του οργανισμού μας, κα Ελένη Καρανικόλα. Η παρουσίαση θα αναπτυχθεί πάνω στους εξής άξονες: περιεχόμενο σπουδών, αντιστοιχίες τμημάτων, ενδεικτικές μεταπτυχιακές σπουδές , επαγγελματικές προοπτικές, εργασιακά δικαιώματα.

Σκοπός της παρουσίασης αυτής είναι να αποκτήσουν οι μαθητές μια σαφέστερη εικόνα για τις σχολές που υπάρχουν στο κάθε πεδίο ,να λύσουν απορίες που τυχόν έχουν παρουσιαστεί αλλά και να εξοικειωθούν με τα εργαλεία του οδηγού σταδιοδρομίας που το φροντιστήριο έχει στη διάθεσή τους .Βασική επιδίωξη είναι τα παιδιά μέσα απ’ όλη αυτή τη μεθοδικά σχεδιασμένη και υποστηρικτική δράση, να προετοιμαστούν ώστε με μεγαλύτερη ενεργητικότητα και αίσθημα πρωτοβουλίας να αναζητήσουν και να εντοπίσουν σχολές που τους ενδιαφέρουν και εναρμονίζονται με τις επιθυμίες και τους στόχους τους.

Το σεμινάριο απευθύνεται αποκλειστικά σε μαθητές και μαθήτριες του φροντιστηρίου μας.