Πλαίσιο Υποστηρικτικών Δράσεων

Σεμινάριο για την επιλογή κατεύθυνσης

Το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου, στις 16:00, οργανώνουμε σεμινάριο με θέμα την επιλογή κατεύθυνσης. Το σεμινάριο απευθύνεται κυρίως σε μαθητές Γ’ Γυμνασίου και Α Λυκείου και θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα του Ταπητουργείου, στην οδό Βαϊνδηρίου 34, στον Βύρωνα (πάνω από την πλατεία Ταπητουργείου).

Κατά τη διάρκειά του θα δοθούν κάποιες βασικές πληροφορίες σχετικά με τις πανελλαδικές, το ζήτημα της επιλογής κατεύθυνσης αλλά και ειδικά με κάθε πεδίο προσανατολισμού (μαθήματα, τρόποι εισαγωγής, σχολές, σύνδεση με επαγγέλματα κλπ).

Έμφαση θα δοθεί στον τρόπο και στα κριτήρια με τα οποία θα πρέπει ένας μαθητής στις σημερινές, απαιτητικές συνθήκες να επιλέξει κατεύθυνση για τις πανελλαδικές εξετάσεις. Θα προταθούν ασκήσεις και μέθοδοι ώστε να αντιμετωπιστούν διλήμματα, να τονωθεί η αποφασιστικότητα κάθε παιδιού, ώστε να μπορεί με αυτοπεποίθηση και σιγουριά να προσανατολιστεί σε αυτό που του ταιριάζει περισσότερο. Θα γίνει ασφαλώς και μια σύντομη και ομαδοποιημένη παρουσίαση των σχολών , προκειμένου να έχουν μια πρώτη εικόνα των επιλογών που ανοίγονται από την κάθε κατεύθυνση.

Το σεμινάριο αυτό είναι μια ακόμα πρωτοβουλία των φροντιστηρίων Μαργαρώνης, που έχει ως στόχο να ενημερώσει, να λύσει απορίες, κυρίως όμως να εφοδιάσει και να ενδυναμώσει τα παιδιά μπροστά σε αυτό τον καταιγισμό πληροφοριών που δέχονται από τη μια και στο κλίμα ανασφάλειας που επικρατεί από την άλλη, να αξιοποιήσουν τα κατάλληλα εργαλεία και να κάνουν δημιουργικές επιλογές που συνδέονται με τις σύγχρονες τάσεις και ταυτόχρονα εναρμονίζονται με τις ανάγκες, τις κλίσεις και τις επιθυμίες τους.

Την παρουσίαση θα κάνει η υπεύθυνη σταδιοδρομίας του εκπαιδευτικού μας οργανισμού, κα Ελένη Καρανικόλα.